A székely szabadság napja

Az SZNT 2012-ben nyilvánította a székely szabadság napjává március tizedikét. Ezen a napon, 1854-ben végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török Jánost, Gálfi Mihályt és Horváth Károlyt. A vértanúk marosvásárhelyi emlékoszlopánál évről évre megemlékezést szerveztek, mely 2013-tól autonómiát követelő felvonulással zárult.

Székely zászlós hagyományőrző lovas a Kurultaj -Magyar Törzsi Gyűlésen

Székely-zászlós hagyományőrző lovas a Kurultaj -Magyar Törzsi Gyűlésen

A Székely Szabadság Napja

A Székely Szabadság Napja a Március 10. a Makk József tüzérezredes által szervezett erdélyi felkelés megtorlásának napja. Az felkelés tervét 1851-ben Kossuth Lajossal együtt Törökországban dolgozták ki. A felkelés célja egész Magyarország függetlenségének elérése, a terv szerint néhány ezer fős fegyveres csoport (12 központból) folyamatosan zaklatja a Habsburg szerveket, majd a közigazgatás átvétele után egy új magyar kormány állhatott volna fel. A legkomolyabban a Kárpátok bércei között, székely területeken indult meg a lázadó magyar katonaság felállítása. Sajnálatos módon a mozgalomba beépült osztrák kém lebuktatta a szerveződést, így a letartóztatások már 1851 decemberében elindultak. 1852-ben már 60 felkelőt tartóztattak le, majd a perek lezárulta után a fővezéreket kivégezték Marosvásárhelyen, 1854. március 10-én, és Sepsiszentgyörgyön április 29-én. A Székely Vértanúk Emlékművét 1875-ben avatták fel, és ettől az időponttól kezdve ünneplik itt a március 15-i megemlékezéseket, majd a 2012-től a Székely Szabadság Napját.

A marosvásárhelyi tüntetés 2013-ban

A marosvásárhelyi tüntetés 2013-ban

    A 2013-as tömegrendezvényen a szervezők becslése szerint mintegy harmincezren vettek részt. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal és az állami hatóságok a későbbi években megpróbálták megakadályozni a felvonulás megtartását, több ízben is tetemes bírságot róttak ki a szervezőkre és a résztvevőkre. Az SZNT perek tucatjával érvénytelenítette a bírságokat, és vívta ki a felvonulás jogát. A koronavírus-járvány miatt azonban mind a 2020-as, mind az idei tömegrendezvényt lemondták a szervezők.
A korábbi években a marosvásárhelyivel egy időben számos európai nagyvárosban tartottak megmozdulásokat a székelyföldi autonómiatörekvések támogatására.

Idei megemlékezés Sepsiszentgyörgyön a Turul szobornál

Idei megemlékezés Sepsiszentgyörgyön a Turul szobornál / MTI – Kátai Edit

Idén Sepsiszentgyörgyön mintegy háromszázan gyűltek össze a szakadó hóesésben a Turul-szobornál, hogy a székely szabadság hőseire emlékezzenek.
Ünnepi beszédében Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke kijelentette: a székely szabadság eszmény, amelyért évszázadokon át küzdeni kellett, és amelyről akkor is beszélni kell, „amikor két székely fiatal ártatlanul senyved a román börtönökben” – utalt a terrorizmus vádjával elítélt Beke István és Szőcs Zoltán ügyére.

Budapesten egy óriáskokárdát helyeztek el a Hősök terén a Székelyföldért Társaság rendezvényén / MTI/Balogh Zoltán

Fotó:  MTI/Balogh Zoltán

Budapesten egy óriáskokárdát helyeztek el a Hősök terén a Székelyföldért Társaság rendezvényén, A társaság a koronavírus-járvány miatt a Székely szabadság napja rendezvény helyett egy nagy méretű kokárda elhelyezésével hívja fel a figyelmet az autonómia megvalósításának szükségességére.

kurultaj.hu, MTI