Különleges hun-kori leletet vizsgálnak magyar antropológusok

A Kazakisztánban nemrég előkerült hun-kori lelet vizsgálatához Bíró András Zsolt antropológust, a Magyar Természettudományi Múzeum kutatóját kérték fel. A múzeum kutatói, és a Magyar-Turán Alapítvány munkatársai a helyszínre utaztak a további vizsgálatok előkészítése, illetve a tudományos kapcsolatok további fejlesztése érdekében.

 Atyrau antropologia

Rendkívül ritka, hun-kori csontvázlelet került elő a Nyugat-kazakisztáni Kaszpi mélyföld területéről. A lamellás páncélzattal és fegyverekkel valamint lószerszámokkal eltemetett férfi maradványai, egy régészeti feltárás során kerültek elő. A leletek az Atyraui Megyei Múzeumba kerültek, amelynek vezetősége Bíró András Zsolt antropológust, a Magyar Természettudományi Múzeum kutatóját kérték fel az antropológiai vizsgálatok elvégzésére.

A leletek egy részét és a koponyát Budapestre hozták a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárába. Az embertani vizsgálatok mellett radiokarbon kormeghatározást és archeogenetikai vizsgálatokat is fognak végezni a kutatók a csontmaradványokból vett minták alapján. A töredékes koponya helyreállítása után egy antropológiai arcrekonstrukció is fog készülni az egykori előkelő harcosról. Az Aral-Kaszpi övezet szarmata-hun, valamint türk – korszakának migrációs eseményei jelentős hatással voltak a Kárpát-medence népességtörténeti folyamataira, valamint ezen területeket, nagy valószínséggel érintette a korai magyarság vándorlása is, ezért ennek a régiónak az említett korszakokból előkerülő leletei a magyar őstörténet kutatás számára is rendkívül értékes adatokat jelentenek.

Atyrau hun lelet csoportkép