2016. évi Kurultaj – RÉSZLETES PROGRAM

Az alábbiakban közöljük a 2016. 08. 12-14-én, Bugacon megrendezésre kerülő Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés részletes programját. Minden kedves kilátogató vendégünknek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánunk a három napra!

Péntek

10:00 Kézműves vásár megnyitó
11:00 Lovasok első próbája
16:00-tól Magyar dudazene – mozgó szabadtéri zene
16:00 Lovas és gyalogos harcosok közös próbája (küzdőtér)
17:30 Magyar dudazene (Tóth Zsombor)
18:00 Fokos zenekar (Délvidék – Óbecse) /színpad/
19:00 Örökség zenekar (Budapest) /színpad/
20:00 Naplemente Táltosdobolással (3 dobcsapat) /színpad/
21:00 Keleti rokonnépek vezetőinek fogadása a Kurultáj táborában (fáklyás bevonulás)
21:10 Tüzes csikós bemutató (küzdőtér)
21:30 Vazul Vére (nemzeti rock opera – oratórikus kiskoncert)
22:30 Táncház (élő dudazenével)

Szombat

8:30 h-tól Nevezés, gyakorlás az íjász versenyre (íjászpálya)

9 h ”Atilla sátra”- a Világ legnagyobb jurtájában berendezett hun, avar, magyar antropológiai-régészeti kiállítás megnyitása.

9:30 h ”Megelevenedik a fejedelmi kíséret”-című, a legrangosabb Honfoglalás-kori temetők hagyatékából rendezett tematikus kiállítás megnyitója (Ősök Sátrai)

9:30 h-tól Zenés ébresztő, mozgó népzenei (magyar dudazene, dob, furulya) műsor

9:30 h Párbajverseny-szablyavívás (hadi ketrecekben- vásártéren)

10 h Tradicionális (gyalogos) íjászverseny kezdete (íjász pálya)

10 h Agarász (vadász és kutya) bemutató: Agarászat a pusztában (Magyar Agár Hagyományőrség és Országos Agarász Egyesület) -küzdőtér

10:30 h Lovas solymász bemutató (Krekács Zoltán és csapata) – küzdőtér

10:45 h Gyalogos harci bemutató (Turán harcosai, Keleti Szövetség, Tiszafia, Nyugati Gyepű) -küzdőtér

11-11:30 h ”Puszták népe” ügyességi lovas viadal -küzdőtér

12h ”Turán harcosai”- lovasíjász és lovas- harc bemutató- küzdőtér

12:30 h ”Hun- onogur harci bemutató”- Bagatur csapata (Bulgária) -küzdőtér

12:50-13:10 h Török hagyományőrző íjászok bemutatója (Törökország)

13:30 h ”Seregszemle” lovas és gyalogos hadak felvonulása – küzdőtér

14 h Ünnepi beszédek és köszöntők- Turáni népek zászlóinak felvonulása

15 h Távolsági íjlövések a nagy Ősök tiszteletére (rekord kísérletek) - a Farkas (Mónus József) – küzdőtér

15:20 h ”Turul szárnyán” – csatajelenet (Árpád népének serege lecsap az ellenségre) – küzdőtér

16 h Őseink legendás lova: Az aranyszőrű paripa, a ”Turáni –ló” Gillich Sándor lótenyésztő és csapata

16:30 h Nagycsapatos köböre – lovasnomád, csoportos harci játék (két nagy csapat között)

17 h Vermes-törzs harci bemutatója -küzdőtér

17:30 h Párbajverseny-szablyavívás folytatás (hadi ketrecekben- vásártéren)

17:30 h Pusztavágta: gyorsasági lovas versenyek – küzdőtér-lovaspálya

19 h Lovasbírózás -küzdőtér

Színpadi műsor (szombat) 

10:30 h Táltos dobkör- Kelj fel Nap (közös dobolás)

11h Kaya Kuzucu és együttese (anatóliai és közép-ázsiai népzenék, Törökország) és Regös Sziránszki József: Táltos zene

11:20 h Dudazene-pásztorzenék (Tóth Zsombor)

11:40 h Kirgiz népzene (tradicionális hangszereken játszik a Manas együttes, Kirgizisztán)

12 h Baskír népzene és ”kuraj” szóló (Baskíria)

12:20 h Sainkho Namtschylak – Tuvai sámánzene (Tuva köztársaság)

12:40 h Török népzene és néptánc Ciprus szigetéről (Ciprusi Török Köztársaság Állami Ifjúsági Tánc és Zenekara)

13 h Ujgur népzene és tánc (zene, tradicionális ujgur hangszerekkel)

Szünet

15 h Kiskunsági népzene és néptánc (Bugac- Kiskunfélegyháza)

15:20 h Regös Sziránszki József: Táltos zene

15:40 Sólyomfi Nagy Zoltán – Táltos zene

16 h Török Tilla és zenekara. Magyar és keleti (kazak, török) népzene.

16:30 h Alla és Dzsamila – Kaukázusi török zene-balkár népzene (Kabard –Balkár Autonóm Köztársaság)

17 h Fehérholló Öskü – Hollószárnyán (Táltos zenei műsor)

17:20 h Türkmén zene és néptánc (Ahal Vilajet – Türkmenisztán)

17:45 h Regélő Fehér Táltos Dobcsapat koncertje

18:20 h Ahmet Zakariev – Kaukázusi avar dalok (Dagesztán)

18:40 h Gagauz népzene és tánc (Gagauzia-Moldova)

19 h Nilufar Abdulaliyeva és Rovshanjon Junusov – Üzbég népzene és táncműsor (ének, Horezm csillaga, Taskent dobosok)

19:30 h Tuvai zene: Sainkho Namtschylak és a hegyi tuvai törökök legszebb ünnepi viseleteinek bemutatója, Modellek: Chayana Tumey szépségkirálynő és Ondar Dolgarma

19:50 h Hajdux- Magyar népzenei összeállítás (duda, furulya, bőgő)

20:20 h Tigrahaud – Tradicionális kazak népzene

21 h ”A hegyek tüze és a tenger tükre” (A Kaukázus és a Kaszpi hangja) Nurriye Husseynova (ének) és a Bakui Zenei Konzervatórium tradicionális hangszeres zenekara, valamint Shamistan Alizamanli énekes a Kurultájra komponált Atilla dala (a Turáni testvériség üzenete) – Azerbajdzsán

21:45- 22:15 h ”A szibériai vadon hangja”. Yuliana (Jakutia) – Doromb zene és speciális énekhangok.

22:30 h Táncház – élő népzenével (Hajdux Zenekar)

Vasárnap

9 h Mozgó tábori zene (népzenészek ébresztője)

10 h Párbajverseny-szablyavívás folytatása (hadi ketrecekben – vásártéren)

10 h Lovas solymászat bemutató (Krekács Zoltán) – küzdőtér

10:30 h A Felvidéki Baranta bemutatója

11 h Salföldi Kopjások lovasharc bemutatója

11:30 h Gyalogos harci bemutató

12 h Pusztai Rókák – lovasharc bemutatója

12:30 h Őseink legendás lova: Az aranyszőrű paripa, a ”Turáni –ló” Gillich Sándor lótenyésztő és csapata

13 h ”Puszták népe” lovasviadal, döntő

13:30 h ”Seregszemle” lovas és gyalogos hadak felvonulása- küzdőtér

14 h Ünnepi beszédek és köszöntők – Turáni népek zászlóinak felvonulása

14:30 h Tradicionális íjjal távlövő bemutató

15 h ”Turul szárnyán” – Csatajelenet (Árpád népének serege lecsap az ellenségre)- küzdőtér

15:40 h Bugaci csikós bemutató

16 h Köböre döntő

17 h Puszta vágta – döntő

17:40 h Eredményhirdetés

18 h Szertűz

Színpadi műsor (vasárnap)

11 h Regös Sziránszki József: Táltos zene

11:30 h Gagauz népzene és tánc (Gagauzia- Moldova)

11:50 h Regélő Fehér Táltos (magyar táltos zene)

12:10 h Alla és Dzsamila – Kaukázusi török zene-balkár népzene (Kabard–Balkár Autonóm Köztársaság)

12:30 h Nilufar Abdulaliyeva és Rovshanjon Junusov – Üzbég népzene és táncműsor (ének, Horezm csillaga, Taskent dobosok)

13-13:20 h ”A szibériai vadon hangja”. Yuliana (Jakutia) – Doromb zene és speciális énekhangok

Szünet

14:30 h Tigrahaud – Tradicionális kazak népzene

15 h Baskír népzene és ”kuraj” szóló (Baskíria)

15:20 h Ujgur népzene és tánc (zene tradicionális ujgur hangszerekkel)

15:45 h Fehérholló Öskü:  Hollószárnyán (Táltos zenei műsor)

16:10 h”A hegyek tüze és a tenger tükre” (A Kaukázus és a Kaszpi hangja) Nurriye Husseynova (ének) és a Bakui Zenei Konzervatórium tradicionális hangszeres zenekara, valamint Shamistan Alizamanli énekes a Kurultájra komponált Atilla dala (a Turáni testvériség üzenete)- Azerbajdzsán

16:30 h Török népzene és tánc Ciprus szigetéről (Ciprusi Török Köztársaság Állami Ifjúsági Tánc és zenekara)

16:50 Tuvai zene: Sainkho Namtschylak és a hegyi tuvai törökök legszebb ünnepi viseleteinek bemutatója, Modellek: Chayana Tumey szépségkirálynő és Ondar Dolgarma

17 h Türkmén zene és néptánc (Ahal Vilayet – Türkmenisztán)

17:20 h Táltosok Dala: Akay Kine (Altaj) és Sólyomfi Nagy Zoltán

17:40-18 h Kirgiz népzene (tradicionális hangszereken játszik a Manas együttes, Kirgizisztán)

Szünet (a szertűz alatt)

19 h Búcsú dalok: Turán dal (Azerbajdzsán), Török zenészek és Kaya Kuzucu belső-ázsiai dalai, a Kaukázus hangja (Dagesztán) és Kárpát Haza dal (magyar énekesek) 

Előadások 

 

Szombat (augusztus 13.)

10:00-10:30 Dr. Pusztai Tamás (Herman Ottó Múzeum-Miskolc, főigazgató): “ELIT ALAKULAT” — A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői. A Herman Ottó Múzeum állandó régészeti kiállítása. (30 perc vetítéssel)

10:30–11:00 Bernert Zsolt (Magyar Természettudományi Múzeum- Embertani Tár, antropológus): A Honfoglalás kori népesség embertani jellegeinek vizsgálata az adatbázisok és, az újabb honfoglalás kori leletek tükrében. (30 perc vetítéssel)

11:00-11:45 Dr. Szabados György (MTA- Magyar Medievisztikai Kutatócsoport, történész): Steppe-állam Európa közepén, Magyar Nagyfejedelemség. (45 perc vetítéssel)

11:45-12:15 Keszi Tamás (régész, Intercisa Múzeum): Volt-e Levedia, és ha igen, hol?

12:15-13:00 Prof. Angela Marcantonio (Università di Roma “La Sapienza”- Római Egyetem, nyelvész): Az uráli nyelv-család állapotáról, és a magyar nyelv eredetéről

13:00–13:30 Dr. Török Tibor (MTA- Szegedi Biológiai Kutatóközpont, genetikus): Archaikus DNS-vizsgálattal őseink nyomában.

13:30-14:00 Dr. Batbayar Zeneemyadar (Mongólia magyarországi nagykövete): Mongólia jelképe a ger (jurta) és az airag (kumisz)

Szünet 14:00-15:00 h

Fórum: 15-16 h

15:00–15:30 Lezsák Sándor (író, a Magyar Országgyűlés Alelnöke) – Moderált beszélgetés az íróval: ”Nemzetben gondolkodni, a nemzetért cselekedni”

15:30-15:50 Dr. Askhat Kessikbayev (International Turkic Academy /Nemzetközi Türk Akadémia ) A Türk Akadémia kutatási stratégiája az eurázsiai nomád civilizációk feltárása és méltó bemutatása mentén. (20 perc-orosz nyelvű előadás, fordítással)

16:00-16:30 Dr. Sipos János (MTA- Zenetudományi intézet): 30 év népzenekutatás a török népek között – a magyar népzene keleti gyökerei

16:30-17:00 Prof. Kadyrali Konkobaev (Manas Egyetem – Kirgizisztán, Bishkek): Ótürk feliratok Belső Ázsiában (30 perc, expedicióinak az anyagaival kiegészítve)

17:00-17:30 Dr. Medgyesi Pál (Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, régész-igazgató): A honfoglalás kor fegyverei a régészeti kutatások alapján. (45 perc vetítéssel)

17:30-18:00 Szabó Péter (Karos Honfoglalás Kori Látogató Központ, igazgató): A karosi Honfoglalás Kori Látogató Központ működésének ismertetése és a  kiállításainak sajátosságai

Vasárnap (augusztus 14.)

10:00-10:30 Évinger Sándor (Magyar Természettudományi Múzeum – Embertani Tár, antropológus): ”Szóra bírt csontok”: Koponyatorzítás, koponyalékelés, harci sérülések és egyéb érdekességek a népvándorlás és honfoglalás korából.

10:30-11:00 Aybolat Kushkumbayev (Eurásia Universitet- Kazakhistan/ Astana ): Мадьяры в Золотой Орде” (orosznyelvű előadás). Madjarok az Arany Hordában

11:00-11:30 Gallina Zsolt (régész): ”Vasakarat” – Az acél hatalma az avaroktól a honfoglalókig

11:30–12:00 Lezsák Gabriella (régész): Vezéri sírok a honfoglalás korában

12:00–12:30 Mátéffy Atilla (Szegedi Tudományegyetem, turkológus): A Csodaszarvas- és a Turul-monda – egy ősi hiedelemrendszer mozaikjai

12:30-13:10 Prof. Firdaus Hiszamitdinova (Orosz Tudományos Akadémia Baskíriai Tudományos Központ- Ufa, igazgató): A baskír eredetlegendák kutatásának története

Szünet 13:10 – 15:00 h

Fórum: 15:30-16:00 Bán János (Bán Mór- Történelmi regényíró) író –olvasó találkozó. Történelem, tradíció, inspiráció – beszélgetés az íróval

16:00–16:30 Krim Altinbek (Ostrov Krim- Archeo restaurációs központ, Almaty / Kazakisztán): Szkíták, hunok, türkök: a sztyeppei civilizáció nagy népeinek régészeti hagyatékát feldolgozó restaurációk módszertanáról és legszebb darabjairól.

16:30-17:00 Leila Djansugurova (genetikus Almaty Genetikai Intézet, Kazakisztán): Magyarországi és kazakisztáni, Hun kori csontanyagok összehasonlító archeogenetikai vizsgálata

17:00-17:30 Gillich Sándor (lótenyésztő): A vért izzadó mennyei lovak! (Az arany szőrű paripa )

17:30-18:00 Dr. Ömer Turan (antropológus Istanbul University): A Nyugat Anatóliai régió csontvázleleteinek taxonómiai vizsgálata (török nyelvű előadás, magyar fordítással és vetítéssel)

IMG_4481