Buszkasi, kökpar, köböre + video

Az idei Kurultájon hatalmas közönségsikert aratott a buszkasi lovasjáték. Egyre többen érdeklődnek erről a Közép-Ázsiában honos ősi nomád lovas sportról.
Érdemes azonban kiemelnünk, hogy ezt a lovas vetélkedőt a XX. század elején még hazánkban is játszották az Alföld pásztorai. Nálunk a játék megnevezésére a köböre szót használták leginkább (kegbere, kepkere néven is ismerték).
A néprajzos és történész kutatók véleménye megoszlik abban, hogy esetleg a kunok által meghonosított játékot játszották a pásztorlegények. Azonban valószínűbb, és egyre több forrás rajzolja elénk azt a képet, hogy régi magyar játékról van szó, amelyet őseink már a X. század előtt játszhattak.

A buzkasi szóösszetétel perzsa eredetű, és tükörfordításban kecskehúzást jelent. Utalva ezzel a megnevezéssel arra, hogy a játékban a csapatoknak egy kecske testét kell megszerezniük. Az európai érdeklődők főként a mai afgánok által játszott „buzkashi” játék változatát ismerték meg. Azonban a Turáni-alföld pusztáin leginkább a török nyelvű rokon népeink játszották és játsszák ezt a sportot mind a mai napig. (Kazakisztánban, Üzbegisztánban, nemzeti sportnak számít.)
A lovasjáték Közép-Ázsiában és Belső-Ázsiában használatos autentikusabb ősi török elnevezése kökpar, kerej vagy köböre. A leginkább elterjedt „lovasfoci” a kökpar, melyet kecske testtel játszanak. Azonban az eredeti játékot farkasbőrrel játszották (kerej, köböre). Érdemes megfigyelni az Alföldön használatos magyar nyelvi párhuzamot, a török kökbürü „kék bőrt” jelent, ami utal a kékesszürke farkasbőrre. Innen származik az eredeti török és magyar elnevezés is a „köböre”.

A lovasjátékban két csapat küzd egymással. Egy kezdő ponton elhelyezett kitömött bőrt (eredetileg kecske test vagy bőr, régebben farkas bőr) kell célba juttatni, a minimum 50 x 100 méteres pályán. A köbörében a két csapat kapuja egy – egy 2-3 méter átmérőjű kör, esetleg egy darab körrel jelzett terület a pálya közepén (néha csak egy nagyobb méretű fonott kosár vagy üst). Amelyik csapatnak a megadott játékidőn belül többször sikerül a bőrt („labdát”) a körön („kapun”) belülre juttatni az a nyertes. A játék egyes változataiban a kapuval szemközti oldalon egy zászló van elhelyezve (néhány játéktípusnál 2 zászló). A középkezdés után a „labdát” megszerzett játékosnak meg kell kerülnie a zászlót és a zászlóval szemközti körbe juttatnia a labdát, (kitömött kecskeszőr). Ezt a stílus leginkább Kirgíziában van elterjedve.

A nyári Kurultájon a köböre bajnokságról szép filmet készített Karácsonyi Sándor, a játék hangulatát az aláfestő zene is kitűnően tükrözi.