Az alábbiakban közöljük a 2022. 08. 12-14-én, Bugacon megrendezésre kerülő Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés részletes programját. Minden kedves kilátogató vendégünknek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánunk a három napra!
Augusztus 12. péntek
12.00 A Kurultaj nagy kézműves vásárának megnyitója
15.00 ”Nomád vonulás” főpróba
20.30 Tüzes bugaci csikós bemutató a küzdőtéren. Keleti delegációk fogadása
Színpad
17.00 Megyán Néptáncműhely nyitó felvonulása – Csángóföld
18.00 Regélő Fehér Táltosok koncert – Magyarország
21.00 Török Tilla Folk Experience koncert – Magyarország
22.15 Nuriyye Huseynova-Chilanay: TURÁN dal – Azerbajdzsán
22.30 Hajdux táncház – Magyarország
Augusztus 13. szombat
9.00 Íjász pálya: Turán – Íjász Viadal
9.00 Lovas gyakorló pálya: ”Puszták népe viadal” lovas ügyességi vetélkedő
10.00 Atilla Sátra (kiállító óriásjurta) : ”A hunok és utódaik”- nagyszabású régészetei-antropológiai kiállítás megnyitója
Központi kűzdőtér:
10.00 Agarász bemutató
10.30 Solymász bemutató
11.00 A Felföldi Dalia (Felvidék) hagyományőrző egyesület, gyalogos harci bemutatója
11.30 Magyar nomád trükklovas és lovasharc bemutató
11.50 Bagatur–onogur bolgár hadi egyesület gyalogosharc bemutatója.
12.20 ”Nomád vonulás” Honfoglalás-korát idéző életkép (felvonulás, lovakkal, szekerekkel)
13.00 Seregszemle (a Kárpát–medencei és keleti hagyományőrzők nagy lovas és gyalogos felvonulása
13.30 Ünnepélyes megnyitó és köszöntő beszédek
Kövér László a Magyar Országgyűlés elnöke, Binali Yildirim – a Török Köztársaság volt miniszterelnöke, Baghdad Amreyev a Türk Államok Szervezetének elnöke, Mehmet Süreyya Er – a TÜRKPA elnöke, Lezsák Sándor a Magyar Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke, Azamat Zhamankulov – Kirgizisztán kulturális, sport és tájékoztatási minisztere, Avazjon Karimov – Üzbegisztán sport és turisztikai miniszterhelyettese, Sultan Raev a TÜRKSOY elnöke, Bíró András Zsolt a Magyar Turán Szövetség elnöke, főszervező.
14.30 Csata jelenet:- Magyarok hadjárata a Bizánci Birodalom ellen
15.00 Kirgiz íjász és gyalogosharc bemutató
15.20 Pusztai csikós bemutató – dabasi csikósok
15.40-16.30 szünet-pályaépítés, ebéd
16.30 Lovas solymász bemutató
17.00 Puszta vágta elődöntő
17.30 Köböre viadal
18.00 díjkiosztó ünnepség
18.30 Bátrak viadala (sztyeppei lovasharc bemutató: lovasijászat, lovas lándzsaharc)
Nagy sport sátor
Turán-Kupa Nemzeti Övbirkózó Viadal /ifjúsági – junior/
Mérlegelés 9.00-tól. Versenykezdés: 10.00
Nagy előadósátor: Tudományos-ismeretterjesztő előadások 10.00-13.00 és 15.00-18.00-ig
Tanácskozó nagy sátor
16.00 Magyarság és a Kelet, valamint a Türk-nemzetek együttműködési fóruma (a nemzetközi türk szervezetek és a magyar szervezeti vezetők és képviselők fóruma)
Küzdő Ketrec
16.00 Vértes harc (nomád páncélos-pajzsos hadi vívás)
Jurtatábor
18.00 Tengri Mennykövei szertartás – Sólyomfi-Nagy Zoltán vezetésével
Színpad
10.00 Csernik Szende bábmeséje – Magyarország
11.00 Regélő Fehér Táltosok koncert – Magyarország
11.45 Semih Ipek, domba koncert – Azerbajdzsán
12.00 Altáj hangja koncert – Altáj Köztársaság
12.30 Gagauz dallamok – Gagauzia
14.30 Kaya Kuzucu koncert – Törökország
15.00 Azeri dallamok – Azerbajdzsán
15.40 Ujgur néptánc – Ujgurok
16.15 Fehér Boglárka koncert – Magyarország
16.30 Török népzene és néptánc – Törökország
17.15 Megyán Néptáncműhely népzene és néptánc – Csángóföld
18.00 Arkaiym koncert – Kazakisztán
18.45 Kirgiz Állami Népi Együttes – Kirgizisztán
19.30 Abbos koncert – Üzbegisztán
20.15 Arslanbek Sultanbekov koncert – Nogájföld
21.00 TÜRKSOY koncert – Tatarisztán, Csuvasföld, Jakutföld – Szaha Köztársaság
22.15 Dagesztáni koncert és tánc – Dagesztán
22.45 Dinara Alzhan koncert – Kazakisztán
23:30 Dalriada koncert – Magyarország – Betegség miatt ELMARAD!
23.30 Hajdux táncház – Magyarország
Állandó Programok
Atilla Sátra (óriás jurta):
“Hunok és utódaik”, nagyszabású és látványos régészeti – antropológia kiállítások:
– “A hunok hagyatéka és Árpád népe”, régészeti – antropológia kiállítás (Magyar-Turán Alapítvány, Magyar Természettudományi Múzeum).
– A hunok öröksége, válogatás a nagyszéksóstói hun aranykicsből (a szegedi Móra Ferenc Múzeumból)
– Hun utódnépek, a tavaly feltárt különleges leletek kiállítása, Babarcról
– Hun lovas előkelő – Marosszentgyörgyről
„Ősök Arcképcsarnoka” antropológiai kiállítás
Ősök Sátrai:
Szarmata, avar, hun és honfoglaló magyar – régészeti és antropológiai kiállítások
“Hun, avar, magyar, besenyő, kun, török — műtárgyak a Magyar Nemzeti Múzeumból” – A Magyar Nemzeti Múzeum tárlata
Nemezjurta – életmód kiállítás
Íjkészítést és a visszacsapó íjak típusait és használatát bemutató kiállító jurta
Kézműves vásár
Íjászat kipróbálási lehetőség érdeklődőknek
Gyermekudvar, kézműves foglalkoztató, pancsoló
Baba-mama pihenőjurta
Eleink mesterségeinek bemutatása – fazekas, kerámia, veret mintázó szobrász, kovács és bronzöntő műhelyek és jurták – ősi mesterség-bemutatók.
Színpad mellett haditornák és bemutatók: Párbajverseny, látványos vívó párbajok, a gyalogos páncélosok viadala (egyéni és csapat verseny), illetve szablyavívó verseny a küzdőketrecben.
A Nagy Előadósátor részletes szombati és vasárnapi programja külön kiemelve a cikk végén olvasható.
Augusztus 14. vasárnap
9.00 Lovasíjász pálya: Turán Lovasíjász Világkupa – eredeti Kassai rendszer szerint.
Központi küzdőtér:
10.00 Agarász bemutató
10.30 Lovas solymász bemutató
11.00 Lovasbirkózás
11.30 ”Puszták népe viadal” lovas ügyességi vetélkedő döntője
12.30 ”Nomád vonulás” – Honfoglalás korát idéző életkép (felvonulás, lovakkal, szekerekkel)
13.30 Seregszemle (a Kárpát–medencei és keleti hagyományőrzők nagy lovas és gyalogos felvonulása)
14.00 Köszöntőt mond: Necmettin Bilal Erdoğan – az Ethnosport Világszövetség elnöke, és Bíró András Zsolt a Magyar Turán Szövetség elnöke, főszervező, Alinur Aktaş – Bursa város főpolgármestere
14.20 Nomád hadgyakorlat (keleti lovasnomád harcmodor gyakorlása lovas seregrészekkel)
15.00 Bugaci csikós bemutató
15.30 Turán válogatott gyalogos harci bemutatója
16.00 Zengő nyíl lovas hagyományőrző egyesület harci bemutatója
17.00 ”Puszta vágta” (lovas gyorsasági verseny ) döntője
17.30 Díjkiosztó ünnepség
19:00 Szertűz – Fehérholló Őskü vezetésével
Nagy sport sátor
Turán-Kupa Nemzeti Övbirkózó viadal /felnőtt/
Mérlegelés 9.00-tól. Versenykezdés: 10.00
Küzdő Ketrec
10.00 Nomád szablyavívó verseny.
Tanácskozó nagy sátor
16.00 Együttműködési tanácskozás. Memorandumok alaáírása.
Nagy előadósátor
Tudományos-ismeretterjesztő előadások 10-13 és 15-18-ig
Színpad
10.00 Évkerék Társulat – Zöld Péter meséje – Magyarország
11.00 Holló-Sevi-Tanaka koncert – Magyarország
12.00 Sólyomfi-Nagy Zoltán koncert – Magyarország
12.30 TÜRKSOY koncert – Tatarisztán, Csuvasföld, Jakutisztán
14.30 Kaya Kuzucu koncert – Törökország
15.00 Ujgur néptánc – Ujgurok
15.30 Török népzene és néptánc – Törökország
16.00 Dagesztáni koncert és tánc – Dagesztán
16.30 Arkaiym koncert – Kazakisztán
17.00 Abbos koncert – Üzbegisztán
17.40 Agócs Gergely és Arslanbek Sultanbekov – „Kök börü, az égi farkas dala” koncert – Nogáj és magyar népzene összehangzása
18.10 Azeri dallamok – Azerbajdzsán
18.30 Kirgiz Állami Népi Együttes – Kirgizisztán
19.00 Regélő Fehér Táltosok záró koncertje és vonulása a szertűzhöz – Magyarország
Állandó Programok
Atilla Sátra (óriás jurta):
“Hunok és utódaik”, nagyszabású és látványos régészeti – antropológia kiállítások:
– “A hunok hagyatéka és Árpád népe”, régészeti – antropológia kiállítás (Magyar-Turán Alapítvány, Magyar Természettudományi Múzeum).
– A hunok öröksége, válogatás a nagyszéksóstói hun aranykicsből (a szegedi Móra Ferenc Múzeumból)
– Hun utódnépek, a tavaly feltárt különleges leletek kiállítása, Babarcról
– Hun lovas előkelő – Marosszentgyörgyről
„Ősök Arcképcsarnoka” antropológiai kiállítás
Ősök Sátrai:
Szarmata, avar, hun és honfoglaló magyar – régészeti és antropológiai kiállítások
“Hun, avar, magyar, besenyő, kun, török — műtárgyak a Magyar Nemzeti Múzeumból” – A Magyar Nemzeti Múzeum tárlata
Nemezjurta – életmód kiállítás
Íjkészítést és a visszacsapó íjak típusait és használatát bemutató kiállító jurta
Kézműves vásár
Íjászat kipróbálási lehetőség érdeklődőknek
Gyermekudvar, kézműves foglalkoztató, pancsoló
Baba-mama pihenőjurta
Eleink mesterségeinek bemutatása – fazekas, kerámia, veret mintázó szobrász, kovács és bronzöntő műhelyek és jurták – ősi mesterség-bemutatók.
Színpad mellett haditornák és bemutatók: Párbajverseny, látványos vívó párbajok, a gyalogos páncélosok viadala (egyéni és csapat verseny), illetve szablyavívó verseny a küzdőketrecben.
A Nagy Előadósátor szombati és vasárnapi programját lásd alább:
Nagy Előadósátor programjai:
Szombat:
10.00 Gábor Emese (Magyar Természettudományi Múzeum):
– Az antropológiai arcrekonstrukció készítés új (technikai és művészi) megközelítései
10.30. Dr. Simonyi Erika (Magyar Nemzeti Múzeum-régész):
– „….A besenyők sírjához vezető út…”
11.00 Dr.Leyla Djansugurova (Kazak Állami Citológiai és Genetikai Kutatóintézet – Almaty) :
– Bizonyítékok az ázsiai (Belső-, és Közép-Ázsia) hunok és az európai (mai Magyarország területén élt) hunok közötti genetikai kapcsolatokra
11:30 Raško Ramadanski (Óbecsei Városi Múzeum – Szerbia, Becej – régész):
– Középkori nomádok (hunok, avarok, magyarok, besenyők, kunok) hagyatéka a mai Szerbia területén
12.00 Bernert Zsolt – Buzár Ágota (Magyar Természettudományi Múzeum):
– Budapest belvárosi, muszlim temető (a török hódoltság korából) embertani vizsgálatának jellemzői
12.30 Schilling László (Magyar Nemzeti Múzeum – régész):
– Újabb áldozati leletegyüttes a hun korszakból?
13.00-15.00 Szünet
15.00 Dr. Sántha István (kultúrantropológus):
– Eposz-kutatás Észak-Turkesztánban
15.30 Dr. Pusztai Tamás (Magyar Nemzeti Múzeum – régész):
– Könnyűlovas harcos sírja a Muhi csatából
16.00 Dr. Szabados György (Szent István Király Múzeum – Székesfehérvár, Phd. történész):
– Génekre írt ősmúlt – archeogenetikai eredményekről történészi szemmel
16.30 Sólyomfi-Nagy Zoltán (kulturális antropológus):
– Haj és szakáll viselet az ősi magyaroknál és a régi nomád kultúrákban
17.00 Gallina Zsolt (régész):
– A babarci, kora avar kori lovas temetkezések kincsei
18.00: Dr. Samaraddin Mustafakulov (Szamarkandi Történettudományi Múzeum – Üzbegisztán, antropológus):
– Az ősi Szamarkand lakosságának (ókor és kora középkor) embertani jellegei
Vasárnap
10.00 Dr. Szalontai Csaba (Magyar Nemzeti Múzeum – régész):
– Egy avar férfiról, aki az övén hordta a bizánci császár portréját
10.30 Aibolat Kushkumbaev (Eurázsia Egyetem – Kazakisztán, Nur-Sultan – történész):
– Keleti magyarok (madjarok) az Arany Horda időszakában
11.00 Dr. Agócs Gergely (népzene kutató):
– ”Dunának, Amu-darjának egy a hangja” – Kik a karakalpakok és miért fontos számunkra a népzenéjük?
11.30 Dr. Kadyraly Konkobaev (Kirgiz Manas Egyetem – Bishkek, történész):
– A közép és belső ázsiai ó-türk sziklafeliratok és rajzok kutatásának új eredményei
12.00 Dr Aleksandar Uzelac (Történeti Intézet-Belgrád):
– Kunok: egy nomád népesség Közép és Délkelet Európában
12.30 Fülöp Réka (Magyar Nemzeti Múzeum-régész):
– A honfoglaló magyarság méltóságjelvényei. A 10. század hatalmi-politikai szerkezete a régészeti források tükrében
13.00-15.00 szünet
15.00 Dr. Tomka Gábor (Magyar Nemzeti Múzeum – régész):
– Oszmán hatások a kora újkori magyar anyagi kultúrában
15.30 Avar Ákos (mongolista):
– Hagyományos nomád állattartás a mai mongoloknál
16.00 Darkhan Qydyrali (Nemzetközi Türk Akadémia elnöke):
– A Nemzetközi Türk Akadémia felépítése és küldetése
16.30 Lyazzat Musralina (Kazak Állami Citológiai és Genetikai Kutatóintézet, Almaty):
– Közép-ázsiai leletek paleopatológiai vizsgálata
17.00 Évinger Sándor (Magyar Természettudományi Múzeum-antropológus):
– Miről mesélnek őseink csontjai? (Mit tudhatunk meg az egykor élt emberekről a csontjaik modern antropológiai vizsgálatával?)
17.30 Babakhumar Khinayat (néprajzkutató, Kazakisztán):
– Az ősi türk és kazak törzsi rendszerek felépítési sajátosságai
A programváltozás jogát fenntartjuk!