Nagy sikerrel zárult a Turán – Hagyományőrző Sportok Viadala

A Turán – Hagyományőrző Sportok Viadala nevet viselő hagyományőrző programsorozaton a Kárpát-medence legügyesebb harcosai 10 versenyszámban mérték össze képességeiket, gyorsaságukat. A tavalyi I. Turán Lovas Viadal után, idén egy jelentősen kibővített rendezvényt szervezett a Magyar-Turán Alapítvány által létrehozott Magyar Hagyományőrző Sportok Szövetsége és az Íjász Útja Iskola Egyesület az Albertirsa közelében fekvő Rezgőfészek lovastanyán. 

Turan_dijatado

A hétvégi verseny volt egyben az év eddigi legjelentősebb lovas-hagyományőrző rendezvénye. A Magyar-Turán Alapítvány célkitűzései között szerepel a lovas hagyományok és kultúra minél tágabb közösségekben való népszerűsítése, ezáltal ösztönözve a fiatal generációt, a sport és hagyományőrzés útjának megismerésére. Mivel már a versenykiírás is komoly nemzetközi érdeklődésre tett szert, ezért az elkövetkező években az alapítvány által megrendezett nagyszabású rendezvények keretei közt, a magyar lovasíjászok mellett, a turáni népek és lovasainak részvételével kívánják majd bővíteni az eseményt.

_A736559

A Rónai Attila és Marosvölgyi Katalin által biztosított helyszínen, az őseink tudását felelevenítő harci vetélkedőkön mérték össze képességeiket a legjobb lovasíjászok és gyalogos hagyományőrzői közé tartozó csapatok tagjai. A rendezvény nívóját az is mutatja, hogy illusztris vendégek tisztelték meg jelenlétükkel az eseményt, így például Mongólia és Kazakisztán nagykövetei, Dr. Batbayar Zeneemyadar és Abdrasov Zsanibek, valamint a hozzájuk csatlakozó küldöttségi tagok is. A hagyományőrző versenyt Albertirsa polgármestere Fazekas László, illetve Bíró András Zsolt, a rendező Magyar-Turán Alapítvány elnöke nyitotta meg szombaton.

Turan_megnyito

Négy különböző elkülönített pályán az első napon gyalogos harci íjászatban – terep pályán – tradicionális íjjal 25 méterről való céllövészetben, Puszta Vágta gyorsasági lovasversenyben, Turán Lovasharc viadalban, Vértes Harc – hadi párbajvívásban indult harcosok méretettek meg.

Turan_kardvivas

A szervezők által felállított versenypályán, a Turán Lovasharc viadalon több mint harminc lovasíjász mutatta be eleink fegyvereinek használatát, egy olyan egyedileg kiépített, kombinált pályán, amely magyarországi viszonylatban is nagy próbatétel elé állította a versenyzőket és paripáikat. Az indulóknak a futam során, először az íjász tudásukat mutathatták meg, majd a szálfegyverek sikeres használatáról kellett meggyőzniük a közönséget és a bírákat,  vágtában, számos terepakadályt leküzdve szablyával és kopjával ledönteniük a kihelyezett célokat. Ezt megelőzően a labirintusban ember nagyságú bábukra, majd az erdei vadász pályán kihelyezett 3D-s állatokra kellett minél több célzott lövést leadniuk. Az erdei vadászatot követően egy csigarendszerrel ellátott mozgó célra és egy közel 100 méterre kihelyezett hadseregre is nyílzáport kellett szórniuk a versenyzőknek. Mindezt teljes vágtában, számos terepakadályok közepette, amelyek a versenyzők technikai tudása mellett a lóval való együttműködés eredményességét is megmutatta. A több órás harc végül Vermes Balázs és Kara lova győzelmével zárult, míg az összesített pontszámok alapján, Kiss Péter és Kurszán állhatott a dobogó második fokára, és Fedor Áron, Árnyék lovával a harmadik helyet szerezhette meg.

A szombati nap végeredményei elérhetőek itt: első-nap-eredmények

_A733600

A második napon szintén négy pályán a lovasnomád hagyományokon alapuló sportversenyeken és harci vetélkedőkön küzdöttek a legügyesebb harcosok. Többek között a cél távlövészetben, a Kassai rendszerű lovasíjász versenyben és a nomád szablyavívásban induló leggyorsabbakat díjazták a nap végén. A Kassai rendszerű lovasíjász versenyen, egyenes pályán az győzött, aki a vágtázó ló hátáról, a pálya középpontjában elhelyezett, forgó célra a legrövidebb idő alatt, a legtöbb sikeres lövést tudta leadni. A számos induló közül végül Fedor Áronnak sikerült a legjobb eredményt elérnie, Árnyék nevű lovával, Kiss Péter és Kurszán a második helyen végzett, míg a dobogó harmadik fokára Benyó Krisztián, Holló nevű lovával állhatott. A versenyszámok mellett az odalátogatók számos hadijátékot is megtekinthettek, mint például a hagyományos köböre játékok, amelyet számos keleti nép a mai napig őriz hagyományaiban és amelyben, a két egymással szemben álló lovascsapat játékosai, egy kecskét, vagy szalmával kitömött kecskebőrt kell eljuttatniuk az ellenfél térfelén elhelyezett, földre felfestett karikába.

A vasárnapi versenyek végeredményei elérhetőek itt:  Második-nap-eredmények

Turan_lovasijasz

A győzteseknek járó érmeket és a rendezvény értékes díjait, a Magyar-Turán Alapítvány elnöke, Bíró András Zsolt adta át. A két napos rendezvényre látogatók az őseink harcászatát felelevenítő izgalmas sportversenyeket, lovas lándzsapárbajt és birkózást, lovas gyorsasági futamokat, solymász röptetést, nomád fegyver és páncél bemutatót, illetve tradicionálisan berendezett jurtákat és viseleteket is megtekinthettek.

Gratulálunk a győzteseknek és tisztelet minden versenyzőnek!

 Turan_lovasbirkozas

 Turan_tavcelloveszet

Turan_gyorsasagi