Below, we announce the detailed programme of the Kurultaj – Hungarian Tribal Assembly between 2016. 08. 12. and 2016. 08. 14 in Bugac. We hope the event will provide an elevating and pleasurable experience to all dear visitors!
Friday
10:00 Opening of the crafts fair
11:00 First rehearsal of the horsemen
From 16:00 Hungarian back-pipe music – open-air music
16:00 Mutual rehearsal of horsemen and warriors on foot / battle field (küzdőtér)
17:30 Hungarian bag-pipe music (Zsombor Tóth)
18:00 Fokos band (from Óbecse, Serbia – Southern Hungary) / stage
19:00 Örökség band (from Budapest) / stage
20:00 Sunset accompanied by shaman drumming (3 groups) / stage
21:00 Reception of the Eastern brother nations at the camp of the Kurultaj (procession with torches)
21:10 ‘Csikós’ horsemen demonstration with fire / battle field
21:30 Vazul Vére – Blood of Vazul (national rock opera – oratorical concert)
22:30 Hungarian ‘dance house’ (Táncház) with live bag-pipe music
Saturday
From 8:30 Application for the archery competition, bow-shooting practice / archery field (íjászpálya)
9:00 ”Yurt of Atilla” – opening of the Hun, Avar, Hungarian anthropological and archeological exhibition in the world’s largest yurt.
9:30 Opening of the thematic exhibition that shows the most prestigious cemeteries of the Hungarian conquest period – ”Megelevenedik a fejedelmi kíséret” (”The royal escort comes to live”) / The Yurts of the Ancestors
From 9:30 Wakening with music, open-air folk music (Hungarian bag-pipe music, drums, flute) programme
9:30 Duel contest – sabre fencing (in martial cages) / area of the fair (vásártér)
10:00 Start of the traditional archery competition (on foot) / archery field
10:00 Coursing demonstration (hunter and dog: Coursing at the Puszta (Hungarian coursing Association)/ battle field (küzdőtér)
10:30 Horseback falconry demonstration (Zoltán Krekács and his team) / battle field
10:45 Warriors on foot demonstration (Turán harcosai, Keleti Szövetség, Tiszafia, Nyugati Gyepű) / Battle field
11-11:30 ”Puszták népe” (People of the Puszta) horseback skill competition / battle field
12:00 ”Turán harcosai” (Turanian warriors) – horseback archery and horseback fighting demonstration / battlefield
12:30 ”Hun – Onogur combat demonstration” – Bagatur’s team from Bulgaria / battle field
12:50 – 13:10 Archery demonstration by Turkish preservers of ancient customs (Turkey)
13:30 ”Seregszemle” Procession of horseback warriors and warriors on foot / battle field
14:00 Festive speeches – procession of the flags of the Turanian nations
15:00 Range archery as a tribute to the great Ancestors (record breaking attempts) – József Mónus / battle field
15:20 ”Turul szárnyán” (On the wings of the Turul) – battle demonstration (The people of Árpád fight against their enemy) / battle field
16:00 The legendary horse of our ancestors: The horse with golden fur, the ”Turanian horse” – Sándor Gillich horse breeder and his team
16:30 Mass ‘Köböre’ (Kokpar – Buszkasi) – horse nomadic martial game between two big teams
17:00 Martial arts demonstration of the Vermes Tribe – battle field
17:30 Duel contest – sabre fencing proceeds (in martial cages) / area of the fair
17:30 Puszta race: horse racing competitions / battle field
19:00 Horse wrestling / battle field
Stage programme (Saturday)
10:30 Shamanic drum circle – Sun-greeting (mutual drumming)
11:00 Kaya Kuzucu and his band (folk music from Anatolia and Middle-Asia, Turkey)
11:20 Bag-pipe music – pastoral music (Zsombor Tóth)
11:40 Kirghiz folk music (Manas band plays on traditional instruments, Kyrgyzstan)
12:00 Bashkir folk music and ”kuraj” solo (Bashkorostan)
12:20 Sankho Namtschylak – Shaman music from Tuva (Republic of Tuva)
12:40 Turkish folk music and folk dance from Cyprus
13:00 Uyghur folk music and dance with traditional Uygur instruments
Break
15:00 Folk music and folk dance from the Kiskunság (Bugac – Kiskunfélegyháza)
15:20 Akay Kine – Shamanic music from Altai (Altai Republic)
15:40 Zoltán Sólyomfi Nagy – Shamanic music
16:00 Tilla Török and her band – Hungarian and Eastern (Kazakh, Turkish) folk music
16:30 Alla and Dzsamila – Caucasian Turkish music – Balkar folk music (Autonomic Kabardino-Balkar Republic)
17:00 Fehérholló Öskü – Hollószárnyán (On the wings of the raven) – shamanic music programme
17:20 Turkmen music and folk dance (Ahal Vilajet – Turkmenistan)
17:45 Concert of Regélő Fehér Táltos Dobcsapat – Shamanic drumming
18:20 Ahmet Zakariev – Caucasian Avar songs (Dagestan)
18:40 Gagauz folk music and folk dance (Gagauzia-Moldova)
19:00 Nilufar Abdulaliyeva and Rovshanjon Junusov – Uzbek folk music and dance programme (dance, star of Horezm, drummers from Tashkent)
19:30 Tuvan Music: Sainkho Namtschylak and a demonstration of the most beautiful festive national clothing of the Mountainous Tuvan Turks, Models: Chayana Tumey beauty queen and Ondar Dolgarma
19:50 Hajdux – Hungarian folk music composition (bag-pipe, flute, bass)
20:20 Tigrahaud – Traditional Kazakh folk music
21:00 ”The Fire of the Mountains and the Mirror of the See” (The voice of the Caucasus and the Caspian) – A song for Atilla (a message for the Turanian brotherhood) composed for the Kurultaj by Nurriye Husseynova (voice) and the band of traditional instruments of the Music Conservatoire of Baku, as well as singer Shamistan Alizamanli. Azerbaijan
21:45 – 22:15 ”The sound of the Siberian wild” – Yuliana from Yakutia (Sakha Republic) – Doromb music (jew’s harp) and special throat singing
22:30 Hungarian ‘dance house’ (Táncház) with live folk music (Hajdux band)
Sunday
9:00 Wakening with open-air camp folk music
10:00 Duel contest – sabre fencing (in martial cages) / area of the fair (vásártér)
10:00 Start of the archery competition / archery field (íjászpálya)
10:00 Horseback falconry demonstration (Zoltán Krekács) / battle field (küzdőtér)
10:30 Baranta demonstration from Slovakia (Upper Hungary)
11:00 Horseback combat demonstration by Sasföldi Kopjások
11:30 Warriors on foot demonstration
12:00 Pusztai Rókák (Foxes from the Puszta) – horseback combat demonstration
12:30 The legendary horse of our ancestors: The horse with golden fur, the ”Turanian horse” – Sándor Gillich horse breeder and his team
13:00 ”Puszták népe” (People of the Puszta) horseback skill competition, finals
13:30 ”Seregszemle” Procession of horseback warriors and warriors on foot / battle field
14:00 Festive speeches – procession of the flags of the Turanian nations
14:30 Range archery with traditional bow demonstration
15:00 ”Turul szárnyán” (On the wings of the Turul) – battle demonstration (The people of Árpád fight against their enemy) / battle field
15:40 Csikós horsemen of Bugac demonstration
16:00 Finals of the Köböre competition
17:00 Finals of the Puszta horse racing
17:40 Announcement of the winners
18:00 Fire ritual
Stage programme (Sunday)
11:00 Shamanic drum circle
11:30 Gagauz folk music and folk dance (Gagauzia-Moldova)
11:50 Regélő Fehér Táltos (Hungarian shamanic music)
12:10 Alla and Dzsamila – Caucasian Turkish music – Balkar folk music (Autonomic Kabardino-Balkar Republic)
12:30 Nilufar Abdulaliyeva and Rovshanjon Junusov – Uzbek folk music and dance programme (dance, star of Horezm, drummers from Tashkent)
13-13:20 ”The sound of the Siberian wild” – Yuliana from Yakutia (Sakha Republic) – Doromb music (jew’s harp) and special throat singing
Break
14:30 Tigrahaud – Traditional Kazakh folk music
15:00 Bashkir folk music and ”kuraj” solo (Bashkorostan)
15:20 Uyghur folk music and dance with traditional Uygur instruments
15:45 Fehérholló Öskü – Hollószárnyán (On the wings of the raven) – shamanic music programme
16:10 ”The Fire of the Mountains and the Mirror of the See” (The voice of the Caucasus and the Caspian) – A song for Atilla (a message for the Turanian brotherhood) composed for the Kurultaj by Nurriye Husseynova (voice) and the band of traditional instruments of the Music Conservatoire of Baku, as well as singer Shamistan Alizamanli. Azerbaijan
16:30 Turkish folk music and folk dance from Cyprus
16:50 Tuvan Music: Sainkho Namtschylak and a demonstration of the most beautiful festive national clothing of the Mountainous Tuvan Turks, Models: Chayana Tumey beauty queen and Ondar Dolgarma
17:00 Turkmen music and folk dance (Ahal Vilajet – Turkmenistan)
17:20 Song of the Shamans: Akay Kine (Altai) and Zoltán Sólyomfi Nagy
17:40-18:00 Kirghiz folk music (Manas band plays on traditional instruments, Kyrgyzstan)
Break (during the fire ritual)
19:00 Farewell songs: Turan song (Azerbaijan), Turkish musicians and the Middle-Asian songs of Kaya Kuzucu, the sound of the Caucasus (Dagestan), and the Carpathian home song (Hungarian singers)
Presentations
Saturday (August the 13th)
10:00-10:30 Dr. Tamás Pusztai (director-general of the Ottó Herman Museum of Miskolc): ”ELITE CORPS” (Elit Alakulat)– The richest cemeteries of the Hungarian conquest period in the Carpathian Basin. The permanent archeological exhibition of the Ottó Herman Museum. (30 minutes with video presentation)
10:30–11:00 Zsolt Bernert (Hungarian Natural History Museum – Department of Anthropology, anthropoligist): Examining the anthropological traits of the people of the Hungarian conquest period, based on databases and recent archeological finds. (30 minutes with video presentation)
11:00-11:45 Dr. György Szabados (MTA – Hungarian Academy of Sciences – Hungarian Medieval studies research group, historian): A Steppe-state in the middle of Europe, Hungarian Royalty (Nagyfejedelemség). (45 minutes with video presentation)
11:45-12:15 Tamás Keszi (archeologist, Intercisa Museum): Did Levidia exist, and if yes, then where?
12:15-13:00 Prof. Angela Marcantonio (Università di Roma “La Sapienza” – University of Rome, linguist): The position of the Ural language-group and the origin of the Hungarian language.
13:00–13:30 Dr. Tibor Török (MTA – Hungarian Academy of Sciences – Biology Research Center of Szeged, geneticist): On the track of our ancestors with archaic DNA testing.
Break 13:30-15:00
Forum: 15-16
15:00–15:30 Sándor Lezsák (author, Speaker of the National Assembly) – Moderate conversation with the writer: ”Thinking with the nation, acting for the nation.”
15:30-15:50 Dr. Askhat Kessikbayev (International Turkic Academy): The researching strategy of the Turkic Academy, exploring the Eurasian nomadic civilizations and presenting them in a worthy way. (20 minutes – The presentation will be given in Russian and will be translated)
16:00-16:30 Dr. János Sipos (MTA – Hungarian Academy of Sciences – Institute of Musicology): 30 years of folk music research between the Turkish nations – the Eastern roots of the Hungarian folk music
16:30-17:00 Prof. Kadyrali Konkobaev (University of Manas – Kyrgyzstan, Bishkek): Ancient Turkic inscriptions of Inner Asia. (30 minutes, materials of his expeditions will also be involved)
17:00-17:30 Dr. Pál Medgyesi (Directorship of the Museums of Békés County, archeologist-director): The weapons of the Hungarian conquest time, based on archeological researches. (45 minutes with video presentation)
17:30-18:00 Péter Szabó (Director of the Hungarian conquest period Visitor Center in Karos): Review about the functioning of the Hungarian conquest period Visitor Center in Karos and its exceptional exhibitions.
Sunday (August the 14th)
10:00-10:30 Sándor Évinger (Hungarian Natural History Museum – Department of Anthropology, anthropologist): ”Bones urged to speak” (Szóra bírt csontok): Skull distortion, skull trepanation, martial wounds, and other peculiarities of the Hungarian conquest period and the migrations of that era.
10:30-11:00 Aybolat Kushkumbayev (Eurasia University – Kazakhstan / Astana) ”Мадьяры в Золотой Орде” – The Madjars in the Golden Horde. (The presentation is given in Russian)
11:00-11:30 Zsolt Gallina (historian): ”Iron Will” (Vasakarat) – The power of the steel from the Avars to the conquerors.
11:30–12:00 Gabriella Lezsák (historian): Sepulchers of leaders during the Hungarian conquest period.
12:00–12:30 Atilla Mátéfi (University of Szeged, turkologist): The legends of the Miraculous Deer and the Turul bird – the mosaic of the ancient belief system.
12:30-13:10 (Russian Academy of Sciences, Bashkir Scientific Center – Ufa, director): Research on the legends of the Bashkir ancestry.
Break 13:10 – 15:00
Forum: 15:30-16:00 János Bán (Mór Bán – Historical novelist) author-readers meeting. History, tradition, inspiration – conversation with the author
16:00–16:30 Krim Altinbek (Ostrov Krim – Scientific restoration center, Kazakhstan / Almaty): Scythians, Huns, Turks: The methodology of restorations of the most beautiful pieces of archeological heritage from the great nations living in the civilization of the Steppes.
16:30-17:00 Leila Djansugurova (Geneticist at the Amaty Institute of Genetics, Kazakhstan): Archeogenetic studies that compare the Hungarian and Kazakh bone finds of the Hun era.
17:00-17:30 Sándor Gillich (horse breeder): ”The blood sweating, heavenly horses!” (A vért izzadó mennyei lovak!) The horse with the golden fur – Akhal Teke
17:30-18:00 Dr. Ömer Turan (Anthropologist at the University of Istanbul): The taxonomical examination of skeleton finds from the region of Western Anatolia. (The presentation is given in Turkish and will be translated to Hungarian, video presentation involved)