2015. évi Ősök Napja – RÉSZLETES PROGRAM

Az alábbiakban közöljük a 2015. évben, augusztus 14-16-án, Bugacon megrendezésre kerülő Ősök Napja ünnepünk részletes programját. Minden kedves kilátogató vendégünknek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánunk a három napra!

PÉNTEK

KÜZDŐTÉR

13.30 LOVASOK PRÓBA

17.00 LOVASOK FŐPRÓBA

18.30 Seregszemle főpróba

20.00 Fáklyás vonulás és csikós bemutató

SZÍNPAD

19.00 – Regélő Fehér Táltos

21.00 A Holdviola együttes koncertje

koncert után: táncház és vigadalom

ÍJÁSZPÁLYA

15.00 Íjász toborzó, gyakorlás

SZOMBAT

KÜZDŐTÉR

10.00 Őseink vadászkutyája: Agarász bemutató

10.30 Puszták Népe -Lovas ügyességi és gyorsasági versenyek

11.30 Gyalogos harci bemutató

12.00 Solymász bemutató

12.30 Ősök szellemének megidézése – Bicskey Lukács búcsúztatása

13.00 Bevonulás, seregszemle

13.40 Ünnepi megnyitó – díszbeszédek

14.00 Kivonulás, csatarend felvétele

14.30 “Keleti vihar” Lovas roham, Csatajelenet

15.00  Őseink lova:  turáni ló bemutató

15:20 Szünet

16.30 A Turán lovasíjászok bemutatója

17.00 Bugaci csikósok

17.30 Gyorsasági lovasverseny- ”Puszta vágta”

18.00 Íjásztávlövés – Mónus József

18.30 Köböre

Színpad mellett egész nap: látványos vívó párbajok (gyalogos páncélosok viadala) A látványos párbajverseny selejtezői

SZÍNPAD

10.30 –  REGÉLŐ FEHÉR TÁLTOS

11.30 –  TÓTH ZSOMBOR és HAJDUX ZENEKAR

15.00- ANDORNAKTÁLYA FALUKÓRUS EGYESÜLET

15.30 – TÖRÖK TILLA

16.30 – SÓLYOMFI NAGY ZOLTÁN

17.30 –  FEHÉRHOLLÓ ŐSKŰ

18.30 – REGÉLŐ FEHÉR TÁLTOS

19.20 – REGŐS SZIRÁNSZKY JŐZSEF

20.00 – TÓTH ZSOMBOR és HAJDUX ZENEKAR

20.30 – REJTEZŐ

21.30 –TÁNCHÁZ (moldvai, dunántúli, dél alföldi) Török Tilla és Hajdux

ÍJÁSZPÁLYA

10.30 – Íjász verseny elődöntő

Az Ősök Sátraiban és Atilla Sátrában a nap folyamán régészeti és antropológiai kiállítások tekinthetők meg.

VASÁRNAP

KÜZDŐTÉR

10.00 Solymász bemutató

10.30 Gyalogos harci bemutató

11.00 Pusztai rókák lovas-harc bemutatója

11.30 Őseink lova:  turáni ló bemutató

12.00 Szünet

13.00 Seregszemle

13:40 Tisztelgés a történelmi magyar lobogóknak

14:30 Csatajelenet, Keleti vihar

15.00 Bugaci csikósok

15.30 Lovas birkózás

16.00 Lovasíjász bemutató: Vermes törzs

16.30 Lovas gyorsasági verseny

18.00 Szertűz ünnepi megemlékezés

Színpad mellett egész nap: látványos vívó párbajok (gyalogos páncélosok viadala) A látványos párbajverseny döntői.

SZÍNPAD

10.30 - REGÉLŐ FEHÉR TÁLTOS

11.00 – SÓLYOMFI NAGY ZOLTÁN

11.30 – FEHÉRHOLLÓ ŐSKŰ

12.00 –TÓTH ZSOMBOR és HAJDUX ZENEKAR

12.30 – GYEREK NÉPTÁNCCSOPORT FÉLEGYHÁZA-BUGAC

14.00 – TÓTH ZSOMBOR és HAJDUX ZENEKAR

15.00 – VAZUL VÉRE részletek az előadásból

16.00 –  SÓLYOMFI NAGY ZOLTÁN

16.40 – REGÉLŐ FEHÉR TÁLTOS

Az Ősök Sátraiban és Atilla Sátrában a nap folyamán régészeti és antropológiai kiállítások tekinthetők meg.

ELŐADÓSÁTOR:

Szombat:

10:30 h Bernert Zsolt (antropológus, Magyar Természettudományi Múzeum- Embertani Tár):

A Honfoglalás –kori népesség struktúrája a Kárpát-medencei antropológiai adatbázis alapján.

11:30 h Dr. Sipos János (népzenekutató, MTA Zenetudományi Intézet):

Népzenei gyűjtőút Kirgíziában. Ősi párhuzamok a magyar és kirgiz dallamvilágban.

12: 15 h Gallina Zsolt -Litauszki Zoltán.: (régészek):

A besenyők története és hagyatéka a Kárpát –medencében.

13h-tól Szünet

15h-tól Fórum 17h -ig

15 h Lezsák Sándor (történelem tanár, a Nemzeti Fórum elnöke, az Országgyűlés alelnöke,

a Kurultáj fővédnöke):

A nemzeti gondolat a történelem tanításban.

15:30 h Író-olvasó fórum:

Lehet-e világsiker a magyar történelmi regény? – Író-olvasó találkozó a Kárpát-medence legsikeresebb történelmi regényírójával Bán Mórral

16 h Dr. Kelemen András (az Országgyűlés elnökének külpolitikai tanácsadója):

Közös világunk emlékképe az oguz (türk) hagyományban

16:30 h Kárpáti Z. Dániel (Karpatia című lap alapítója):

Népesedési háborúk a Kárpát-medencében

17 h

Dr. Hajdu Tamás (antropológus, egyetemi adjunktus, ELTE Természettudományi Kar, Biológiai Intézet Embertani Tanszék):

Vándorlás, vagy továbbélés? Szemelvények az őskori Kárpát-medence  népességváltozásaiból

17:30 h Gillich Sándor (Ahal teke lótenyésztő):

Őseink lova

18 h Lele János (a Magyar Agár Hagyományőrség vezetője):

Ősi vadászat, ősi agarászat

Vasárnap:

10:30 h  Dr. Medgyesy Pál (régész, Békés megyei Múzeumok Igazgatósága):

Honfoglaló magyarok a Körös-Maros vidéken. Átfogó kép Békés-megye 10-11. századi történetéről, a régészeti leletek tükrében.

11:20h Gallina Zsolt -Litauszki Zoltán (régészek):

Keleti nomádok a Viharsarokban

12 h Ander Balázs (történelem tanár, képviselő):

Magyar őstörténet a középiskolai történelemtanításban

12: 30 h Agócs Gergely (népzenekutató, Hagyományok Háza):

A magyar népzene dallamtípusainak változatai a dagesztáni nogájok és kumikok körében

13h-tól Szünet 15h -ig

15 h Kustár Rozália (Kiskunsági Nemzeti Park, régész, néprajzkutató):

Kincset érő földművek a Duna-Tisza közén

15:45 h  Évinger Sándor (antropológus, Magyar Természettudományi Múzeum- Embertani Tár):

Milyenek voltak  a Hunok  az embertani leletek alapján

16:30 h Biró Csaba (bronzöntő mester):

A törteli hun üst rekonstrukciója

osok-napja-2015-hivatalos-rgb